Ліні Костенко - 90! Многая літа!
І якби на те моя воля,
написала б я скрізь курсивами:
— Так багато на світі горя,
люди, будьте взаємно красивими!
Ліна Костенко
19 березня День народження святкує душа української поезії - Ліна Костенко. Її слово надихає та окрилює. А головне - об'єднує нас навколо спільних цінностей та національної ідеї.
Ліна Костенко - сучасна українська поетеса - народилася у м. Ржищеві на Київщині у родині вчителів. Навчалася в Київському педагогічному інституті та Московському літературному інституті імені А. М. Горького. Дебютувала у плеяді поетів-шістдесятників збірками «Проміння землі» (1957) та «Вітрила» (1958). В часи радянського режиму її талановиті і безкомпромісні твори стали об'єктом переслідувань і заборон. Але саме в ті роки поетеса, незважаючи ні на що, посилено працювала над романом у віршах «Маруся Чурай», за який була удостоєна Державної премії імені Т. Г. Шевченка.
Серед найвідоміших творів - роман у віршах «Берестечко», збiрки поезії «Вiтрила», «Проміння землі», «Сад нетанучих скульптур», прозовий роман «Записки українського самашедшого». Перу поетеси належать також збірка віршів для дітей «Бузиновий цар» (1987), сценарій фільму «Чорнобиль. Тризна» (1993).
Ліна Костенко - почесний професор Національного університету Києво-Могилянська академія; почесний доктор Чернівецького національного університету (2002); лауреат премії Петрарки (Італія, 1994); лауреат Міжнародної літературно-художньої премії імені Олени Теліги (2000). Також була нагороджена відзнакою Президента України (1992) й Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (2000), але публічно відмовилася від звання Героя України.
Твори Ліни Костенко перекладені англійською, білоруською, естонською, італійською, іспанською, німецькою й французькою мовами.